חינוך יוצר מציאות

 
 

יצירת קהילה כיתתית מקוונת – מחשבות ורעיונות

Updated: Sep 5, 2020


אחד מהקשיים הגדולים ביותר שהתקופה הזו מזמנת לנו כאנשי חינוך הוא להצליח לשמור על הקהילה הכיתתית שנוצרת סביב הנוכחות הפרונטלית שלנו בכיתה. כתבתי בעבר על כך שקירבה ונוכחות פיזית של המורה בכיתה יוצרות קשר בלתי אמצעי של המורה עם הכיתה, ודרך הקשר הזה המורה רוכש/ת את האמון הדרוש כל כך ללמידה מיטבית. בלמידה פיזית רגילה, מורות ומורים משתמשים באופן לא מודע ביכולת הזו שלהם על מנת לייצר שגרות למידה שרותמות את התלמידים להעברה מיטבית של התוכן הרצוי ובמקביל מייצרות קהילה כיתתית לומדת. הרגשת הקהילתיות הזו חשובה במיוחד, כי יש לה את היכולת לחזק את החברים וחברות בה, היא מאפשרת לנו להרגיש משמעותיות וכשנעשית בצורה מיטבית היא ממדלת לתלמידים שלנו איך נכון לקיים אינטראקציה בריאה עם הסובבות והסובבים אותנו.

קהילה כיתתית זה עניין מהותי ללמידה מיטבית, ולטעמי אחד מהדיונים הנשכחים בכל מה שקשור ללמידה מקוונת. המטרה של הפוסט הזה הוא להציע הסתכלות שונה על איך לגשת לכל שיעור, ה-"מה" שעומד מאחורי זה וכמובן מתודות שאפר לבצע כבר מחר בכיתה, או בארגון.

 

מה יוצר קהילה כיתתית?

כשישבתי לכתוב את הפוסט הזה, תהיתי לעצמי מה מגדיר קהילה כיתתית ומה יוצר אותה. קראתי מאמרי דעה ומאמרים מקצועיים בנושא (לדוגמה), ובגדול הבנתי שיש הרבה מרכיבים שיוצרים קהילה, אבל כולם סובבים סביב אנשים ואיך שהם מרגישים כלפיי אנשים אחרים בקבוצה שהם משתייכים אליה. כמובן שהיבטים כמו עניין משותף, אינטרס או צורך הם מרכיבים חשובים, אבל בסופו של דבר הרגש כלפי האנשים שסביבנו הוא זה שיקבע האם נרגיש חלק מהקהילה או לא. מתוך כל המחקר וכמובן מהישענות על הניסיון האישי שלי כמחנכת, הצלחתי להגיע ל-9 עקרונות מנחים שמרכיבים קהילה באשר היא:

 • עבודת צוות

 • שפה משותפת

 • שקיפות

 • שייכות

 • כיף

 • פרגון

 • שיתוף

 • אינטרס משותף

 • סובלנות

 • מרחב משותף.

העקרונות האלו מטרתם היא ליצור אווירה נעימה ומכילה, שבמידה ומתקיימת יכולה ליצור במסגרתה סביבה יצירתית, שיתופית וכזו שאפשר להיכשל ולהצליח בה.

יש פה רעיון רחב יותר- בסביבה כזו, לתלמידים נוח להרגיש עצמם, כמעט ואין בעיות משמעת שנוגעות להתנהלות שלהם אחד כלפי השני וברוב המקרים יש מקום לשיח. כשלא צריך להתעסק ימים כלילות בבניית אמון – התלמידים פנויים ללמידה ולהצטיינות.

אז הלכתי ושאלתי את האנשים החשובים ביותר, התלמידים והתלמידות שלי כמובן, עד כמה הם חושבים שהעקרונות האלו היו חשובים להם ביצירת הקהילה הכיתתית שלנו. העברתי ביניהם סקר, בו ביקשתי שיסמנו את העקרונות שנראו להם ככאלו שהרכיבו את הקהילה שלנו. אלו היו התוצאות:נכון שהתוצאות האלו מייצגות מדגם מאד קטן, אבל מאד מעניינות. אצביע על שתיים עיקריות: עבודת צוות ומרחב משותף. העקרון "עבודת צוות" קיבל הכי הרבה הצבעות. זה מעניין, כי אין דבר יותר קשה מעבודת צוות לתלמידים, והאמת היא שגם לעובדים בארגון. עבודת צוות קשה כל כך כי היא מפגישה אנשים שחושבים באופן שונה, ובדר"כ נאלצים לתוך הסיטואציה. התקשורת, במידה ולא מבוססת בצורה טובה, יכולה להיות מכשול רציני ואם אין מורה/מנהל שיודעים לתווך את התחושות והקשיים שעולים, דבר שלחלקנו לא תמיד בא בקלות, זה יכול בקלות להפוך לחוויה מאד לא נעימה עבור כולנו. מצד שני, עבודות צוות על גווניהן מאלצות את התלמידים ואת העובדים להיות מתוסכלים יחד, אבל גם להצליח יחד. עבודת צוות הוא גם אחד מהעקרונות שאפשרי, ואפילו די בקלות, להעביר ללמידה מקוונת.

היבט נוסף שמצאתי מעניין הוא העקרון "מרחב משותף", שקיבל הכי פחות הצבעות. כלומר, התלמידים שלי לא הרגישו שהעובדה שהם חולקים מרחב משותף הוא ה-דבר שהופך אותם לקהילה, אלא שאר העקרונות היוו מרכיב גדול יותר בקהילה שהם. התוצאות האלו מעודדות.

המרחב המשותף הוא זה שנלקח מאיתנו בעידן הלמידה המקוונת והוא גם היחיד שבכלל אי אפשר לתרגם ללמידה מקוונת. את עבודת צוות ושאר העקרונות אפשר לתרגם, ותכף נדבר על איך.


מתודות ליצירת קהילה כיתתית מקוונת – ה-"מה":

כמו שהזכרתי בפוסט: איך להצטיין בלמידה מקוונת, כשאנחנו מתכננים ומתכננות שיעור, בטח מקוון, מה שצריך להוביל אותנו בחשיבה הוא ה-"מה". מה אנחנו רוצים ורוצות שיקרה בשיעור שנעביר. שאר ההיבטים (השיטות הפדגוגיות, היכרות עם הכיתה ועם עצמי) הן אחרי שהחלטנו כבר על ה-"מה" שלנו.

ביצירת קהילה מקוונת הדבר הזה חשוב כפליים. ההבנה שלנו מה הכי חסר לתלמידים שלנו כדי להפוך לקהילה היא זו שצריכה להוביל אותנו בחשיבה על המתודות והאופן שבו ננהל את השיעורים שלנו. להלן מספר צעדים שיכולים לעזור לנו להבין ולקיים את ה-"מה":

 • קיימו שיחות אישיות עם התלמידים/ן. זו הדרך הכי טובה ליצור שקיפות ולהבין את מערכות היחסים ביניהם/ן. מוזמנים ומוזמנות גם להציץ בפוסט שכתבתי בנושא.

 • הבנו דינמיקות כיתתיות: בשיחות האישיות, כוונו את השאלות כך שתצליחו להבין מי חבר/ה של מי? עם מי התלמידים אוהבים לעבוד בצוות? מי מרגיש לבד? המיפוי הזה יסייע לכם להחליט מה דחוף, מה חשוב ומה יכול לחכות.

 • גייסו "מתלהבים/ות": הבנו מי מהתלמידים/ות רתום אליכם ויכול לסייע לרתום את החברים והחברות בכיתה.

 • הבנו את ה-מה: מה הכיתה צריכה עכשיו? האם זו שיחת נפש או משחקי גיבוש? נסו להבין זאת מכל מה שלמדתם/ן בשלבים הקודמים.

מתודות ליצירת קהילה כיתתית מקוונת – ה-"איך":

בחלוקה לעקרונות המובילים, להלן מספר מתודות שאפשר לבצע כדי ליצור קהילה כיתתית מקוונת:

 • שייכות/שיתוף/כיף/עבודת צוות: השארו "זמן מינגילינג" בו התלמידות/ים יכולים לשוחח באופן בלתי אמצעי – למשל, לתת זמן בתחילת השיעור לדבר על נושא אקטואלי או לבקש מהם להכין כוס תה/קפה ולפתוח את ה-10 הדקות הראשונות לשיח חופשי. אפשר גם לעשות את זה ממוסגר יותר- למשל לשאול שאלה כלשהי ולחלק אותם לחדרים מופרדים בפלטפורמת זום כדי שידונו על התשובות השונות שלהם לשאלה שנשאלה.

 • פרגון/שייכות/עבודת צוות: לפרגן לתלמידים ולהעמיק קשרים בין התלמידים ובין החברים שלהם גם מחוץ למסגרת השיעור (באופן פיזי או מקוון – למשל דרך נתינת משוב על משימה משותפת יחד, או לעודד למידת עמיתים/צוותים).

 • שיתוף/אינטרס משותף: לבקש מהתלמידים לשתף/לחלוק משהו שקשור לעצמם ולסביבה הפיזית שלהם בפורום כיתתי – למשל, לבקש מהתלמידים להראות משהו אחד מהבית שלהם שמזכיר או מתקשר להם למה שלמדו בשיעור הקודם.

 • כיף/שיתוף/שייכות: לעשות משחק קהוט עם חידות שקשורות לחיים של התלמידים (אני עשיתי עם תמונות ילדות)

 • פרגון/ כיף/שיתוף/שייכות: תרגמו תמיכה שהייתם נותנים לתלמידים באופן פרונטלי, גם באופן מקוון, למשל – חגיגות יום הולדת כיתתיות בזום (נסו פעם לשיר עם אנשים אחרים "יום הולדת שמח" בזום, מבטיחה לכם יומיים של צחוק) או מכתבי פירגון וירטואליים כיתתיים.


לא, זו לא יצירת אומנות, אלו חלק מהתלמידות והתלמידים המצונזרים שלי, שחוגגים מסיבת הפתעה לאחת התלמידות בזום


מתודות ליצירת קהילה כיתתית מקוונת – ה-"איך":

הרעיונות הבאים לקוחים משגרת ניהול כיתת החינוך שלי ומשיעורים שקיימתי עם התלמידים שלי בתקופת הסגר.


טלפון שבור

בפעילות זו התלמידים התבקשו להתקשר זה לזה, על פי הרשימה המצורפת, ולאחל אחד לשני/ה חג שמח. כמובן שכמחנכת, היה עליי לוודא שהרצף נמשך וקורה.


שיתוף דרך תוכנת מנטימטר

תוכנת מנטימטר עושה כל מיני דברים מופלאים. ספציפית כאן, השתמשתי בתוכנה כדי ליצור "ענן מילים". כל סרקו את הלינק, נכנסו לתוכנה וענו על השאלה המצורפת. התשובות שחזרו על עצמן הופיעו בגדול יותר על המסך.

שימו לב, זו פעילות שמתאימה לאחר תיאום ציפיות עם הכיתה- מה מתאים או לא מתאים לכתוב.


ריבועי שאלות (לחצו על PLAY!)

נתקלתי בפוסט בבלוג של מור קנדי הנפלאה, שבו היא מסבירה איך לעשות ריבועי שאלות בפאוורפוינט. את המצגת ניתן לשתף ולתת לתלמידים לבחור מספר. מאחורי כל מספר הסתתרה שאלה רלוונטית לתקופה.


שיתוף רגשות באימוג'יז


את התמונה הזו שמתי על שקופית במצגת ושיתפתי במהלך שיחת זום. התלמידים השתמשו בכלי ששנוא כל כך על מורים וקשקשו על המצגת - אבל הפעם הם עשו את זה עם מטרה: הם הקיפו את האימוג'י שמתאר את ההרגשה שלהם עכשיו ושיתפו בפורום כיתתי מדוע בחרו דווקא באימוג'י הזה.

גם פה- חשוב לעשות תיאום ציפיות עם תלמידים כדי להימנע מקשקושים שלא נרצה אותם...


לעשות דברים לבד-ביחד


שתי פעילויות כייפיות שעשינו בשיעור חינוך, כל אחת ואחד בביתו, אך ביחד בזום:

עשינו ניסוי משותף עם דברים שיש לכל אחד ואחת בבית והכנו פנקייקים. התלמידים פתחו מצלמה תוך כדי הפעילויות ושיתפו תוך כדי בהוראות, בצחקוקים - ואפילו היו כמה הורים שהצרפו אלינו.

שימו לב - לכל פעילות שדורשת מצרכים בבית, חשוב שלא להפתיע את התלמידים ולוודא שיש לכולם את כל המצרכים הנדרשים לפניי.


 

שנת הלימודים תשפ"א הולכת להיות שונה ומיוחדת בכל היבט אפשרי. כמובן שעם שינוי מגיעים גם פחדים, חששות ולבטים. לתלמידים, וגם לנו כאנשי חינוך. קהילה כיתתית יכולה להקל על הקשיים של הדרך ולהפוך גם שיעור רגיל לחוויה מיוחדת ובלתי נשכחת.

מצורפת מצגת מאוגדת עם עיקרי הדברים והמתודות (כולל פורמטים שתוכלו לשנות ולהתאים לכיתות/ארגונים שלכם/ן). בנוסף, מוזמנים ומוזמנות להיכנס לקבוצת וואטסאפ ייעודית שבה אשלח רעיונות נוספים וחדשניים. להצטרפות לחצו כאן.

איך ליצור קהילה כיתתית מקוונת
.pptx
Download PPTX • 6.72MB

יש לכם הערות/הארות על הכתוב? תרצו להיעזר בי לחשיבה משותפת על איך להעביר את התכנים שלכם מפרונטלי למקוון? דברו אליי.

והעיקר הבריאות!

טל