חינוך יוצר מציאות

 
 

הדבר הכי קשה בעולם

Updated: Aug 7, 2020

חינוך זה הדבר הכי קשה בעולם. אין 0 ואין 1, אין פתרונות קלים ואין נכון ולא נכון. אין. יש רק נפשות קטנות שמסתכלות על העולם ומחפשות תשובות לשאלות שעדיין לא לגמרי ברור להם מה הן. לכי תסבירי להם, אני חושבת לעצמי, שהעולם גדול ומורכב ושבדברים החשובים באמת לא תמיד אפשר למצוא תשובה של כן ולא, וככל שהם ימשיכו לשאול ככה תהיינה יותר שאלות מורכבות שגם להן לא תהיה תשובה חד משמעית. ככה זה שאת תלמידה בכיתה ז', אבל ככה זה גם כשאת מחנכת בת 27, וזה לא משתנה, את פשוט מוצאת יותר מילים כדי לתווך לעצמך את העולם. אז לכי תסבירי.

חינוך זה הדבר הכי קשה בעולם. להכין שיעורים מעניינים מספיק אבל מעשירים באותה מידה, על פי תוכנית הלימודים אבל גם על פי הכאן ועכשיו של הכיתה. להאמין בהם גם כשבא לי לאגרף מישהו מרוב עצבים. להמשיך להאמין בעצמי ובהם כשכל מה שבא לי לעשות זה לבהות באיזה מסך מרצד. לראות אותם באמת מבלי להתיימר לדעת מה הולך להם בבפנוכו. להגדיר מותר ואסור מבלי להרוג להם את התשוקה והיצירתיות וחדוות הלמידה. איך בכלל עושים את זה?

חינוך זה הדבר הכי מטורף בעולם. כי הלב והראש מסונכרנים כפי שלא היו הרבה זמן. כי פתאום יש קהל ובמה לפחדים ישנים-חדשים שדורשים ממני להמציא את עצמי בכל רגע, ובכל רגע שכזה אני מרגישה שאני מתקרבת למקומות בנפש שלי שלא ידעתי שקיימים. כי כשמגיע איזה רגע-אמת פתאום יש להט בעיניים שלהם ושלי ויש איזה קסם באוויר שמיליון מילים לא יוכלו להסביר, ואולי גם לא צריכות.

חינוך זה הדבר הכי קשה ומדהים ומטורף בעולם ואין יום מאז שהתחלתי את המסע המשוגע הזה שאני לא חושבת איזה טירוף זה לעמוד במקום אחד, אבל להרגיש שזה בדיוק המקום שאני צריכה לעמוד בו.


31 views